Létání v zimě

17.11.2017

Listí proměnilo barvy na hnědou, a to značí, že se zima už blíží a s ní přichází pár dalších pravidel pro piloty, kterými je potřeba se v období těchto mínusových teplot řídit. Výrobce dronů DJI udává optimální provozní teplotu od 0-40°C. Avšak jim samotným je jasné, že ty nejlepší záběry vznikají právě v extrémních podmínkách. Proto vydali několik pokynů, kterými je zapotřebí se řídit, pokud budete chtít létat v nižších teplotách. Tyto pokyny jsme doplnili postřehy a nápady pro bezpečnější let z komunity pilotů dronů a jiných zdrojů a vytvořili tento článek, jehož účelem je dopomoct Vám k bezpečnějšímu letu i při těchto mrazech. 

Baterie

První a zásadní věc, na kterou si musíme dát pozor, jsou baterie. Ty mají stejné vlastnosti jako většina baterií, které známe z našeho okolí (např. váš mobil). Proto u nich musíme také přepokládat, že na ně bude mít mráz vliv, například sníženou výdrží. Baterie musíme hlavně vždy držet v teple. Ideální je převážení ve vyhřátém boxu s termoizolací či autě. Pokud k dispozici nic takového nemáte, doporučujeme baterie přenášet alespoň ve vnitřní kapse od saka či bundy, která by ji měla udržet relativně v teple. Dají se také koupit pomůcky jako například ohřívače rukou, které můžeme skladovat ve stejné kapse.

Velmi důležité je sledovat samotnou aplikaci, která Vám vždy řekne, pokud nemá baterie dostatečnou teplotu. Před každým letem v mínusových teplotách doporučujeme s dronem vzlétnout do výšky člověka a počkat, až jednak použitím teplota baterie vzroste na bezpečnou (pokud není) a také budete mít jistotu toho, jak se v takových podmínkách bude dron chovat. Bezpečná teplota baterie je 25°C.

Nízké teploty mají u elektroniky vliv na výdrž, a tak se doporučujeme vždy ujistit, že jsou baterie jak v dronu, tak v ovladači 100 % nabité, pokud nejsou, nedoporučujeme létat. Tím pádem musíme samozřejmě počítat s kratším časem letu, takže by jste měli létat vždy tak, aby Vám zbyla větší rezerva baterie, pro absolutní jistotu bezpečného návratu. Pokud budete navíc létat ve vyšších nadmořských výškách, doporučujeme obzvláště dbát na výdrž baterie, jelikož tamní hustota vzduchu má za následek menší odpor při letu, a tudíž dron spotřebovává ještě více energie. Omezit by se mělo i prudké dávání plného výkonu, jelikož by to napájení nemuselo zvládnout, což by mělo zase za následek pád Vašeho drahocenného stroje.

Nezapomínejme také na to, že váš telefon nebo tablet souží jako příslušenství pro náhled, tudíž musíme dbát na správné dobití a teplotu baterie i u tohoto zařízení, aby Vám při letu nehrozilo náhlé vybití vlivem mrazu.


Vrtule

Druhou zásadní věcí, o kterou je třeba je třeba dbát jsou vrtule. Než vyrazíte létat, je dobré si ještě doma otevřít počasí, které má právě na vrtule zásadní vliv. Zde (nám se nejvíce osvědčila aplikace Aladin) se podíváme na vlhkost vzduchu a zda-li se na místě letu nevyskytuje sněžení či mlha. Během silného sněžení nedoporučujeme létat vůbec. Pokud bude sněžit pouze minimálně, let možný je, ale s rizikem poškození stroje. Jestli se v místě letu vyskytuje mlha, zásadně nedoporučujeme vůbec vzlétat, protože je to vlastně velký mrak nasáklý vlhkostí, která se, jak víme, s elektronikou nemá ráda. Pokud se k tomu navíc přidají mínusové teploty, může na vrtulích vzniknout námraza už za několik málo minut a ta může vést až k nekontrolovatelnému pádu dronu. Pokud se bude v místě letu vyskytovat pouze zvýšená vlhkost vzduchu, doporučujeme provádět pouze kratší lety a častěji kontrolovat celý dron a hlavně vrtule.

Pozor si dejte také při přenášení stroje z mínusových do hodně plusových teplot. Při tomto přenášení se na povrchu i uvnitř dronu děje stejná reakce jako třeba na brýlích - začne se kondenzovat voda a chvíli trvá, než se vypaří.

Jako poslední by jsme měli držet v teple také sami sebe. I když se to nezdá, tak piloti na zemi musí být většinou na místech, kde více fouká, a tak je potřeba se dobře obléci. Pro delší lety doporučujeme rukavice, ve kterých budete mít dostatečnou citlivost prstů.

Toto byly některé tipy, které by Vám měly dopomoct ke správnému letu i za extrémních podmínek. Pokud by jste měli jakýkoliv dotaz, neváhejte nás kontaktovat. Za Vaše podměty pod článkem budeme taktéž velice rádi.

Děkujeme, Váš tým Redron.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky